Aicina pieteikties radona gāzes mērījumiem mājsaimniecībās
Mājsaimniecības no ceturtdienas, 25.februāra, var brīvprātīgi pieteikties radona gāzes bezmaksas mērījumiem, ko šogad veiks Valsts vides dienesta (VVD) Radiācijas drošības centrs (RDC).
Pieteikties mērījumu veikšanai iespējama līdz 11.martam. RDC norāda, ka radona gāzes koncentrāciju iespējams izmērīt ēkas pirmajā stāvā un apdzīvojamās puspagraba telpās. Radona gāzes mērījumiem var pieteikties VVD mājaslapā, sadaļā "Izmēri radonu savā mājoklī!".
Mērījumu veikšanai ir pieejams ierobežots ierīču skaits - 500. Pēc pieteikuma anketu saņemšanas RDC izvērtēs tās un sazināsies ar 500 mājsaimniecībām par iespēju organizēt radona gāzes mērījumus līdz šā gada decembrim.
RDV direktore Dace Šatrovska pastāstīja, ka katrai mājsaimniecībai tiks iedoti divi detektori. Mājsaimniecības tiks izvēlētas tā, lai aptvertu visu Latviju. Viņa aicina pieteikties tikai tās mājsaimniecības, kurās detektorus iespējams izvietot ēkas pirmajā stāvā vai puspagrabā.
Šādi radona gāzes mērījumi ir nepieciešami, lai novērtētu situāciju Latvijā un apzinātu teritorijas ar iespējami paaugstinātu radona līmeni. Turklāt Latvijai līdz 2018.gadam ir jāizstrādā radona rīcības plāns, lai sniegtu ieteikumus radona līmeņa kontrolei ēkās un dzeramajā ūdenī kā arī noteiktu pasākumus radona līmeņa pazemināšanai vietās, kur tas konstatēts paaugstinātā daudzumā.
Cilvēkus katru dienu ietekmē jonizējošais starojums un viens no biežāk sastopamajiem ir radona gāze, šodien medijiem stāstīja VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova. Turklāt radona gāze veido 50% no visa jonizējošā starojuma, ko cilvēks visa gada laikā saņem.
Latvija, atšķirībā no citām Eiropas Savienības valstīm nav reprezentatīvu pētījumu par to, kāds ir radona starojums Latvijā un cik lielā apjomā to saņem iedzīvotāji.
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas eksperte Jeļena Reste skaidroja, ka radonu cilvēki ieelpo kopā ar gaisu. Šāds gaiss ar radona koncentrāciju ir slikti vēdinātās telpās. Radons pārsvarā koncentrējas ēku pirmajos stāvos un puspagrabos. Radons pieder pie kancerogēnām vielām un tas var izraisīt plaušu ļaundabīgos audzējus. Radons sāk apstarot epitēlijaudu virsējos slāņus un tas ar laiku var radīt bojājumus šūnās, šūnu vielmaiņā un pēc kāda laika, ja apstarojums turpinās vairākus gadus, var izraisīt plaušu vēzi. Risks pieaug cilvēkiem, kuri smēķē.
Paralēli notiks arī radona gāzes mērījumi dzeramajā ūdenī, ko veiks Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC), informēja LVĢMC pārstāve Anta Jantone. Tiks apsekoti 160 dzeramā ūdens piegādes objekti. Tika izvēlēti objekti, kuriem diennakts vidējais piegādes daudzums bija 100 kubikmetri ūdens diennaktī. Jau ir sākta paraugu noņemšana un analīze. Pirmie rezultāti Talsu un Jelgavas apkārtnē liecina, ka radona starojuma apjoms nav pārsniegts.
Šatrovska uzsvēra, ka pagaidām nevar spriest, ka Latvijā būtu paaugstināts radona starojuma līmenis, bet tāpēc arī šādi mērījumi tiek veikti, lai noskaidrotu kopējo situāciju.
Projekta izmaksas ir 10 000 eiro mērījumiem mājokļos un 21 000 eiro mērījumiem dzeramajā ūdenī, un tos finansē Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra.
Uz sarakstu