EP apstiprina noteikumus pārnēsājamo dzīvnieku slimību ierobežošanai
Eiropas Parlamenta (EP) deputāti otrdien, 8.martā, pieņēma pasākumus ar mērķi novērst un ierobežot dzīvnieku slimību, piemēram, putnu gripas vai Āfrikas cūku mēra, uzliesmojumus, aģentūru LETA informēja EP preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.
Jaunajā Eiropas Savienības (ES) tiesību aktā ar mērķi ierobežot pārnēsājamās dzīvnieku slimības, kas potenciāli apdraud arī cilvēkus, lielāks uzsvars ir uz preventīvu rīcību, kā arī uz jomas speciālistu informētību par jaunākajiem zinātnes atklājumiem. Jaunie noteikumi pastiprina prevencijas nozīmi, kā arī precizē lauksaimnieku, tirgotāju, dzīvnieku speciālistu, veterinārārstu un arī lolojumdzīvnieku turētāju atbildību.
Deputāti arī skaidroja, ka visi lopkopji, pārdevēji un dzīvnieku turētāji ir atbildīgi par to pārziņā esošo dzīvnieku veselību, kā arī veterināro zāļu piesardzīgu un atbildīgu izmantošanu. Veterinārārstiem būs jāvairo izpratne par dzīvnieku veselības, dzīvnieku labturības un cilvēku veselības mijiedarbību, kā arī par rezistenci pret antimikrobiāliem līdzekļiem. Savukārt Eiropas Komisija (EK) apņēmusies uzraudzīt dzīvnieku antibiotiku reālo lietošanu dalībvalstīs un regulāri publicēt pārskatāmus datus.
Jaunais likums dod EK tiesības īstenot steidzamus pasākumus, lai vērstos pret jaunām slimībām, kurām varētu būt nozīmīga ietekme uz sabiedrības veselību un lauksaimniecisko ražošanu.
EP deputāti prasa arī apspriesties ar Eiropas Pārtikas drošības iestādes ekspertiem, atjauninot ES potenciāli bīstamo slimību sarakstu, kā arī slimību ierobežošanas plānu izstrādē iesaistīt lauksaimnieku apvienības, veterinārārstu asociācijas un citus.
Visos slimību kontroles pasākumos būs jāņem vērā dzīvnieku labturības principi, lai neradītu dzīvniekiem, tostarp klaiņojošajiem dzīvniekiem, nevajadzīgas sāpes, stresu vai ciešanas. Lai novērstu iespēju, ka klaiņojoši vai kontrabandas dzīvnieki varētu izplatīt slimības, EP deputāti pievienoja noteikumus, kas pieprasa reģistrēt visus profesionālos dzīvnieku turētājus un pārdevējus un arī dod tiesības EK lūgt dalībvalstīm izveidot nacionālas suņu, kaķu un, ja nepieciešams, arī citu dzīvnieku datu bāzes.
Dzīvnieku veselības tiesību aktu EP deputāti pieņēma bez balsojuma, apstiprinot vienošanos otrajā lasījumā. ES Padome savu nostāju pieņēma jau pagājušā gada decembrī. Regulu publicēs ES Oficiālajā Vēstnesī, tā stāsies spēkā 20 dienas vēlāk, bet atbilstība tam būs jānodrošina pēc pieciem gadiem - ES dalībvalstīm ir pieci gadi, lai nodrošinātu pilnīgu atbilstību.
Uz sarakstu