Pēc KNAB sodiem par pašvaldības izdevuma "Ludzas Novada Vēstis" tulkošanu dome no tā atsakās

Jelgava, 6.sept., LETA. Pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) naudas soda piemērošanas par pašvaldības izdevuma "Ludzas Novada Vēstis" tulkošanu krievu valodā pašvaldība nolēmusi to vairs neizdot, aģentūrai LETA pastāstīja Ludzas novada domes priekšsēdētājs Edgars Mekšs (ZZS).

Sākotnēji, reaģējot uz Valsts valodas centra aizrādījumiem, pašvaldība sākusi sagatavot izdevumu krievu valodā atsevišķi, nevis kā ieliktni izdevumam latviešu valodā, un izdevumu krievu valodā iedzīvotāji varējuši saņemt pēc pieprasījuma noteiktās vietās - domē, pagastu pārvaldēs. Mekšs pauda, ka likumdošanas nepilnības ļauj katrai pusei jēdzienu "pēc pieprasījuma" traktēt citādi, tāpēc, iespējams, likums netiktu pārkāpts, ja "Ludzas Novada Vēstis" tiktu piegādāts konkrētiem adresātiem, taču tam pašvaldībai neesot līdzekļu. Viņaprāt, likumdevējiem skaidri jādefinē, kas ir un kas nav atļauts.

"Mums ir jāņem vērā visu iedzīvotāju intereses. 38% iedzīvotāju ir krievvalodīgie, un mums ir jāņem vērā arī viņu intereses, jo arī viņi ir nodokļu maksātāji, tāpēc nevarējām izdot "Ludzas Novada Vēstis" tikai vienā valodā," atteikšanos no izdevuma vispār pamatoja domes priekšsēdētājs.

Izdevuma sagatavošana, izplatīšana, darbinieku atalgojums pašvaldībai izmaksājis vairāk nekā 20 000 eiro gadā.

Pašlaik informāciju par pašvaldība aktualitātēm iedzīvotāji iegūst no vietējā laikraksta, televīzijas un radio, klāstīja Mekšs, skaidrojot, ka pēdējā laikā, kad pašvaldības izdevums vēl iznācis, tas noticis apmēram reizi mēnesī, un bieži informācija tajā bijusi jau novecojusi, dublējusies ar pašvaldības mājaslapā un vietējā laikrakstā publicēto. Pēc lēmuma izdevumu vairs negatavot iedzīvotāji par informācijas trūkumu neesot sūdzējušies.

Jau vēstīts, ka KNAB piemērojis naudas sodus 35 Latgales pašvaldību deputātiem, kuri bija panākuši, ka novada domes laikraksti tiek izdoti arī krievu valodā, liecina informācija KNAB mājaslapā.

Šoreiz sodītie ir Daugavpils, Līvānu un Ludzas novada domes deputāti.

Pieci Līvānu novada domes deputāti saņēmuši katrs 70 eiro sodu, jo, apstiprinot 2016.gada budžetu, izdevumos iekļāvuši finanšu līdzekļus pašvaldības informatīvā izdevuma "Līvānu novada vēstis" izdošanai krievu valodā. Kā skaidro KNAB, to darīt liedz Valsts valodas likums, turklāt deputāti neievēroja Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā noteikto pienākumu, ka publiskas personas finanšu līdzekļus izmanto atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai.

Tāpat 70 eiro sodu saņēmuši 15 Daugavpils novada domes deputāti, kuri, apstiprinot domes budžetu 2016. un 2017.gadam, pamatbudžeta izdevumos iekļāva finanšu līdzekļus pašvaldības informatīvā izdevuma "Daugavpils Novada Vēstis" izdošanai krievu valodā. Arī šajā gadījumā deputāti pārkāpa Valsts valodas likumu un neievēroja Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumu.

Identisku naudas sodu saņēmuši arī 15 Ludzas novada pašvaldības domes deputāti. Viņi, balsojot par pašvaldības budžeta un tā grozījumu 2016.gadam apstiprināšanu, iekļāva finanšu līdzekļus pašvaldības informatīvā izdevuma "Ludzas Novada Vēstis" izdošanai krievu valodā.

Patlaban daļa no pārkāpumu izdarījušiem deputātiem vairs nav pie varas. Naudas sodus deputāti samaksājuši šogad pavasarī un vasarā.