Banner 980x90

Vērtības bērnam ir jāmāca jau pirmsskolas vecumā

Mūsdienās daļa vecāku maldīgi domā, ka tieši pirmsskola ir vieta, kurai ir jāuzņemas atbildība par bērna izglītību – lasīt un rakstīt prasmi, izpratni par pasaules lietu kārtību un vispārpieņemtajām ētikas un morāles normām. Uz šo apgalvojumu mēs gribētu atbildēt – jā un nē. Protams, ka pirmsskolas izglītības iestādē tiek realizēta valsts apstiprināta izglītības programma un atbilstoši vecumam bērni apgūst dažādas zināšanas, prasmes un veido ieradumus, tomēr vecākiem ir jāapzinās, ka izpratne par vērtībām sākas ģimenē. 

Ne velti ir teiciens, ka “bērni ir vecāku spogulis”, jo tieši ģimenē piedzīvotās vērtības un uzvedības normas ir tās, ko bērns burtiski “uzsūc” un kas noteiks viņa uzvedību nākotnē. Darbojoties kopā ar vecākiem, bērni sāk veidot ģimenes vērtībām atbilstošus ieradumus. Šos ieradumus bērni turpina attīstīt pirmsskolā. Tā kā mūsu pirmsskolas pamatvērtība ir cieņa, bērni, kopā darbojoties, veido ieradumu cieņpilni sadarboties ar citiem bērniem un pieaugušajiem.

Veselīgi ieradumi sākas ģimenē

Mūsdienu sabiedrība ir kļuvusi pieņemoša un iekļaujoša, bet tajā pašā laikā ir nākušas klāt ļoti daudz jaunu vērtību un uzvedības normu, kas līdz šim nebija tik aktuālas, tādēļ ikvienam no mums ir jāspēj tolerēt cilvēki, kuriem ir pilnīgi pretējs viedoklis un pārliecība. Ja agrāk bija noteikts viens pareizais veids, kā izturēties un uzvesties, tad šobrīd šīs robežas ir pilnībā nojauktas, un ne vienmēr ir vienkārši iekļauties pasaulē ar citām robežām un bez aizspriedumiem. Par laimi, pamatvērtības nav mainījušās, un neatkarīgi no minoritātes, ticības, pārliecības vai izvēlētās profesijas vecāku un pirmsskolas izglītības iestādes galvenais uzdevums ir izaudzināt harmoniskus, atbildīgus un izglītotus sabiedrības locekļus. Patiesībā vecākiem saviem bērniem nekas nav jāmāca, bet gan jārāda piemērs ar savu uzvedību un attieksmi pret citiem sabiedrības locekļiem. Ja vecāki sveicinās kaimiņus, pateiks “paldies” pārdevējai veikalā, neaprunās bērnu klātbūtnē viņu draugu vecākus, rūpēsies par apkārtējo vidi, iesaistīsies politiskajos procesos, dodoties balsot, atbalstīs tos, kam klājas grūtāk, bērns šādu uzvedību pieņems kā normu un atdarinās. Tādēļ mūsu lielākais aicinājums vecākiem ir sākt ar sevi, izanalizēt savus ieradumus un mainīt tos, kurus pēc gadiem nevēlētos redzēt savos bērnos. Ne mazāk svarīgi ir ļaut bērnam ticēt savām spējām, sniegt iespēju būt patstāvīgam un pašam atrisināt ikdienas problēmas, ar kurām bērns saskaras, jo šādas, šķietami nebūtiskas, lietas nosaka bērna tālāko attīstību, pašpārliecinātību un spēju tikt galā ar izaicinājumiem un sarežģījumiem. 

Strādāt roku rokā ar bērnudārzu! 

Lai izaudzinātu pašpārliecinātu, konkurētspējīgu un apņēmīgu pieaugušo, ir jāļauj bērnam pašam izzināt mācīšanās procesu un izvēlēties sev tīkamās mācību formas. Lai arī varētu šķist, ka bērnudārza vecuma bērns nespēj bez pieaugušo palīdzības pieņemt lēmumus vai atrisināt situācija, tā nebūt nav. Bērni lieliski spēj vadīt mācību procesu, sadarboties komandā, apzināties problēmas un risināt tās atbilstoši savam vecumam. Brīžos, kad bērns ir kļūdījies, nav jāmetas bērna vietā atrisināt problēmu, bet jāmudina bērnu mēģināt vēlreiz, līdz viņam pašam izdosies rast risinājumu. Neveiksmes un kļūdas ir ļoti nozīmīga mācību procesa sastāvdaļa, tādēļ no neveiksmēm un neizdošanās nav jābaidās, kā arī nekādā gadījumā bērnam nav jāpārmet, ka viņam kaut kas neizdodas. Mūsu aicinājums vecākiem ir būt pacietīgiem, nesteidzināt bērna mācību procesu, ieklausīties savos bērnos un – kas ir pats svarīgākais – būt labākajam piemēram, jo tieši mājās bērns apgūs rūpes par savām mantām, tīrību, personīgo higiēnu, attieksmi pret apkārtējo vidi un sabiedrību kopumā, bet pirmsskolas izglītības iestāde tikai pastiprinās vecāku ieaudzinātās vērtības. 

Bērnudārza “Maziņš kā jūra” skolotāji pievērš uzmanību ikviena bērna attīstībai, mācību satura apguvei un sociālo prasmju attīstībai, regulāri pārrunājot šos jautājumus ar bērna vecākiem un aktīvi iesaistot visu ģimeni bērna attīstības veicināšanā. Ja arī jūs vēlaties, lai jūsu bērns augtu atbalstošā un motivējošā mācību vidē, bērnudārzs “Maziņš kā jūra” būs piemērota izvēle! 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)