Banner 980x90

Paplašinās kredītiestāžu loku, kurās noguldījumus drīkst veikt ieguldījumu pārvaldes sabiedrības un pensiju fondu pārvaldītāji

Ilustratīvs foto/ Foto: Pilseta24.lv
Ilustratīvs foto/ Foto: Pilseta24.lv

Saeima ceturtdien, 4.februārī, galīgajā lasījumā atbalstīja vairākus likumprojektus, kas paredz paplašināt to valstu kredītiestāžu loku, kurās ieguldījumu pārvaldes sabiedrības, fondēto pensiju shēmas līdzekļu pārvaldītāji un privāto pensiju fondu līdzekļu pārvaldītāji drīkst veikt noguldījumus.

Līdz šim spēkā esošais regulējums paredzēja, ka ieguldījumu pārvaldes sabiedrības, fondēto pensiju shēmas līdzekļu pārvaldītāji un privātu pensiju fondu līdzekļu pārvaldītāji noguldījumus drīkst veikt kredītiestādēs, kas saņēmušas licenci kredītiestādes darbībai Latvijā, citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī vai OECD dalībvalstīs, kas iekļautas desmit valstu grupā (desmit valstu grupa - Beļģija, Kanāda, Francija, Vācija, Itālija, Japāna, Nīderlande, Zviedrija, Šveice, Apvienotā Karaliste un ASV).

Grozījumi Ieguldījumu pārvaldes sabiedrību likumā, likumā "Par privātajiem pensiju fondiem" un Valsts fondēto pensiju likumā paredz ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām, fondēto pensiju shēmas līdzekļu pārvaldītājiem un privātu pensiju fondu līdzekļu pārvaldītājiem atļaut veikt noguldījumus kredītiestādē, kura saņēmusi licenci kredītiestādes darbībai ES dalībvalstī un OECD dalībvalstī, kurā kredītiestādēm piemēro uzraudzības un darbību regulējošās prasības, līdzvērtīgas tām, ko piemēro ES.

Saskaņā ar 2013.gadā OECD apstiprināto Latvijas iestāšanās sarunu "Ceļa karti" tiek turpinātas iestāšanās tehniskās sarunas. Tās paredz Latvijas izvērtējumu 21 OECD komitejā, kas sarunu noslēgumā sniegs savu formālo viedokli un attiecīgi veidos pamatu lēmumam par Latvijas uzaicināšanu kļūt par OECD dalībvalsti. Sarunas paredz izvērtējumu par Latvijas spēkā esošo tiesību aktu un to piemērošanas atbilstību OECD juridiskajiem instrumentiem. Viens no šādiem instrumentiem ir OECD Liberalizācijas kodeksi, kas OECD dalībvalstu vidū nodrošina regulējumu attiecībā uz brīvu kapitāla kustību. Latvijas izvērtējums šajā jautājumā tiek veikts OECD Investīciju komitejā.

Izvērtējuma gaitā tika saņemti iebildumi no OECD Investīciju komitejas sekretariāta par regulējumu attiecībā uz ieguldījumu fondu, valsts fondēto pensiju shēmas ieguldījumu plānu un privāto pensiju fondu pensiju plānu noguldījumiem kredītiestādēs. Galvenais iebildums, ka tiek diskriminētas OECD dalībvalstis (OECD valstis - Austrālija, Austrija, Beļģija, Kanāda, Čīle, Čehija, Dānija, Igaunija, Somija, Francija, Vācija, Grieķija, Ungārija, Islande, Īrija, Izraēla, Itālija, Japāna, Koreja, Luksemburga, Meksika, Nīderlande, Jaunzēlande, Norvēģija, Polija, Portugāle, Slovākija, Slovēnija, Spānija, Zviedrija, Šveice, Turcija, Apvienotā Karaliste un ASV) savā starpā, nosakot to valstu loku, kuru kredītiestādēs atļauts veikt noguldījumus.

Ņemot vērā minēto, ieguldījumu fondu aktīvus, valsts fondēto pensiju un privāto pensiju fondus varēs noguldīt kredītiestādē, kura saņēmusi licenci kredītiestādes darbībai ES dalībvalstī vai valstī, kas ir OECD dalībvalsts un kas ir atzīta par valsti, kurā kredītiestādēm piemēro uzraudzības un darbību regulējošās prasības, kuras ir līdzvērtīgas tām, ko piemēro ES, - Austrālija, Brazīlija, Kanāda, Ķīna, Gērnsija, Honkonga, Indija, Menas sala, Japāna, Džersija, Meksika, Monako, Saūda Arābija, Singapūra, Dienvidāfrika, Šveice, ASV.

Praksē tas nozīmē, ka ieguldījumu fondiem tiek paplašināts šī brīža regulējums ar Austrāliju un Meksiku. Tādu OECD dalībvalstu, kas nav ES dalībvalstis, kā Čīles, Izraēlas, Korejas, Jaunzēlandes un Turcijas, kredītiestādēs ieguldījumu fondos līdzekļus noguldīt nevarēs, jo Eiropas Komisija nav atzinusi šo valstu kredītiestādēm piemērotās uzraudzības un darbību regulējošās prasības par līdzvērtīgām ES piemērotajām.

Valsts pensiju fondiem un privāto pensiju fondiem tiek paplašināts šī brīža regulējums ar Austrāliju, Kanādu, Japānu, Meksiku, Šveici un ASV.

Šo grozījumu steidzamība pamatota ar Latvijas valdības izvirzīto mērķi noslēgt iestāšanās sarunas un kļūt par OECD dalībvalsti 2016.gadā. Lai to paveiktu, nepieciešams saņemt visu OECD komiteju, tostarp Investīciju komitejas, pozitīvu vērtējumu par Latvijas atbilstību OECD standartiem. Saskaņā ar OECD sniegto informāciju, lai nodrošinātu šāda lēmuma pieņemšanu, nepieciešamie grozījumi likumos ir jāpieņem līdz 2016.gada janvārim vai februārim.

Likumprojektu virzība netika sākta ātrāk, jo līdz šim turpinājās trīspusējās sarunas ar OECD sekretariātu, Eiropas Komisiju un Latvijas ekspertiem par Latvijas iespējām attiecināt ES iekšējā tirgus priekšrocības arī attiecībā uz citām OECD dalībvalstīm.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)