Ludzas pilsētas ģimnāzijas direktore: Izmaiņas izglītībā jāsāk ar standarta pārskatīšanu
Ludzas skolu vadība izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa priekšlikumu pagarināt mācību gadu skolās vērtē skeptiski. Skolu direktori uzsver, ka drīzāk vispirms nepieciešams pārskatīt izglītības saturu kopumā un tikai tad apsvērt iespēju par mācību gada pagarināšanu.Ludzas pilsētas ģimnāzijas direktore Dzidra Dukšta dalās viedoklī, ka jebkuru problēmu nepieciešams sākt risināt saknē un nedrīkst pārņemt tikai vienu lietu no citu valstu prakses. Viņa uzskata, ka drīzāk izglītības standarta pārskatīšana būtu pareizais solis ceļā uz pozitīvām izmaiņām izglītībā. "Eiropas valstīs skolēni mācās pēc citiem standartiem un apgūst salīdzinoši vienkāršākas lietas, līdz ar to skolēns nav tik noslogots. Ja patiesi domājam par skolēna slodzes atvieglošanu un vēlamies pārvērst šo mācību procesu vieglākā formā, tad izmaiņas izglītībā būtu jāsāk ar standarta maiņu", skaidro D.Dukšta.
Vērtējot mācības vasaras mēnešos, D.Dukšta uzskata, ka nav peļama ideja par mācību darba organizāciju ārpus skolas telpām. Tomēr viņa arī piebilst, lai kaut kur aizietu ar skolēniem un novadītu mācību procesu ārpus skolas, piemēram, uz 15 skolēniem jābūt vienam skolotājam, bet, sākot no 16 skolēniem, ir jābūt jau diviem skolotājiem, kā arī jāievēro vēl daudz citu ar skolēnu drošību saistītu lietu. "Maija pēdējās nedēļās notiek valsts pārbaudes darbi 9.un 12.klašu skolēniem, kuru nodrošināšanai jāizbrīvē skolotāji, kas pēc plāna vada mācību stundas. Ja mācības notiks arī jūnijā, ko lai šajā laikā dara 20 - 30 skolēni, jo skolotājs vienlaicīgi nevar būt klasē un nodrošināt pārbaudes darba norisi?", jautā direktore.
Arī Ludzas 2. vidusskolas direktore Zinaīda Buliga stāsta, ka, viņasprāt, lai izlīdzinātu mācību slodzi, jāpārskata mācību saturs. Viņa arī min, ka izskanējuši viedokļi par skolēnu projektu nedēļu pārcelšanu uz vasaras mēnešiem, lai tā risinātu jautājumus, kas skar mācību organizēšanu vasarā. Tomēr viņa norāda, ka, neskatoties uz to, ka gada vidū ir ziemas brīvdienas, bērni tāpat šajā tumšajā gada laikā ir ļoti noguruši un projektu nedēļa ir kā atslodze no mācībām tieši ziemas mēnešos.
Kā ziņots, izglītības un zinātnes ministrs R.Ķīlis piedāvā pagarināt jau nākamo mācību gadu, bet no 2013./2014.mācību gada šādas izmaiņas varētu īstenot noteikti, ja iesaistītās puses - vecāki, skolotāji - to atbalstītu.
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) apņēmusies līdz nākamā gada martam izvērtēt skolēna noslodzi mācību gada laikā. Ministrs skaidroja, ka to ir svarīgi noskaidrot, lai lemtu par mācību gada pagarināšanu, jo Latvijā skolēni mācās 169 dienas, kamēr citās valstīs mācību gada ilgums ir no 181 līdz 184 dienām. Uz sarakstu